Ściana zewnętrzna z gliny – czym tynkować?

Fragment ściany frontowej starej wiejskiej chałupy z końca 19 w. wybudowanej z gliny w systemie ryglowym. Konstrukcja szachulca była pierwotnie widoczna (świadczy o tym korozja UV belek sosnowych) a gliniane wypełnienie było pobielone (po lewej stronie widać resztki farby).

Kilkanaście lat temu przodek znanego z naszego serwisu partacza budowlanego Pana Sławka – niech to będzie Pan Boguś – poradził właścicielom, żeby niezwłocznie otynkowali dom. Przecież ściana z surowej gliny i belek rozpadnie się po pierwszej solidnej ulewie. Wszak to zwykła, niewypalona glina! – groził Pan Boguś.

Przestraszeni nowi właściciele domu, którzy jeszcze nie tak dawno zasiedlali jurty na dalekich stepach i wiedzą, że z pogodą nie ma żartów posłuchali się partacza murarza i zapłacili mu za otynkowanie chałupki.

Pan Boguś przygotował zaprawę na bazie wapna i cementu. Tynk cementowy będzie dobrze trzymał – uspokajał inwestorów. Po tygodniu domek był otynkowany a Pan Boguś przepijał pod pobliskim sklepem większą część wynagrodzenia.

Jakie są skutki tynkowania szachulca zaprawą cementową? W tym przypadku pomijamy fakt, że ściany z gliny tynkujemy tylko gliną. Ale co się dzieje z konstrukcją drewnianą? To prawda – robak przez tynk cementowy się nie przegryzie i nie wgryzie się w drewno. Racja. Ale prawdą jest także, że przez szczelna powłokę tynku cementowego nie przedostaje się także para wodna. Drewno po prostu niszczeje. O ile szachulec wystawiony na bezpośrednie działanie promieniowania UV, wody czy mrozu daje sobie świetnie radę, tak nie poradzi sobie z wilgocią -z parą kondensującą w wodę w przestrzeni między szczelnym tynkiem a belkami.

Dlatego jeżeli macie dom wymurowany w systemie ryglowym, to nie tynkujcie go. Chcecie, by wam służył przez kolejne dziesięciolecie? Zadbajcie o właściwe zabezpieczenie belek konstrukcji, uzupełnijcie wypełnienia rygli (jeżeli są uszkodzone) ale pod żadnym pozorem nie tynkujcie. Nawet tynkami wapiennymi. Wyjątkiem tu jest TYLKO tynk gliniany.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Konserwacje Zabytków
JAKIEŚ PYTANIA?

jeżeli znalazłeś na tej stronie wpis, który Ciebie zainteresował albo masz podobny problem, z którym my się zmagamy i to opisaliśmy i chciałbyś się czegoś więcej dowiedzieć to zanim zadzwonisz, UMÓW SIĘ proszę na taką rozmowę wysyłając e-mail. My pracujemy na budowach i bardzo szanujemy czas, który poświęcamy Inwestorom.

Cena każdorazowej konsultacji wynosi 500 zł Kwotę tę należy przelać na rachunek: Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Kożuchowie ul. Traugutta 17, 67-120 Kożuchów. Nr konta BGŻ o/Nowa Sól 81 2030 0045 1110 0000 0252 4430. W tytule przelewu należy wpisać: "Lubię pomagać. Darowizna na rzecz domu dziecka"

Zanim wyślesz e-mail, zanim zadzwonisz - przygotuj dla nas potwierdzenie przelewu. Dopiero po przesłaniu potwierdzenia przelewu będziemy odpowiadali na pytania.

Kontakt

KONSERWACJE ZABYTKÓW

Tel. +48 698 368 603
Fax +48 410 30 32
Mail: info@konserwacje-zabytkow.pl

właściciel

Konserwacje Zabytków
ul. E. Plater 42, Modrzyca
67-106 Otyń
NIP: PL9251895252

Chciałbyś zostać redaktorem serwisu?

jeżeli chciałbyś publikować w serwisie dominatura.pl wyślij do nas zdjęcie, którego jesteś autorem wraz z opisem. Pamiętaj przesyłając do nas materiały wyrażasz zgodę na ich publikację.

copyright (c)
wszelkie informacje oraz materiały w szczególności zdjęcia są własnością właściciela portalu dominatura.pl Kopiowanie oraz rozpowszechnianie ich bez wyraźnej zgody udzielonej w formie pisemnej przez Właściciela strony jest zabronione.